Лісгосп

Бринять живою радістю ліси, як ранок спалахне на небокраї, як сонце огняне завісу піднімає із їх первісної та чистої краси…
Хмельницький лісгосп був організований в 1992 році згідно наказу Міністерства лісового господарства України №58 від 26.05.1992р. На підставі наказу Державного комітету лісового господарства України від 20.10.2004р. №178 «Про реорганізацію державних лісогосподарських об’єднань та створення державних підприємств» створене державне  підприємство “Хмельницьке  лісомисливське господарство” шляхом виділення з державного лісогосподарського об’єднання «Хмельницькліс». До складу підприємства входить п"ять лісництва – Хмельницьке, Чорноострівське, Прибузьке, Михайлівське та Пархомівське.
Лісові масиви державного  підприємства “Хмельницьке  лісомисливське господарство” загальною площею 14153,6 га, розташовані в центральній частині Хмельницької області.
Контора ДП «Хмельницьке лісомисливське господарство» знаходиться в
с. Прибузьке  Хмельницького району по  вул. Олімпійського вогню, 67
Діяльність лісгоспу спрямована на якісне поліпшення лісового фонду, підвищення продуктивності лісових насаджень та ефективне використання лісових ресурсів.
Підприємство опікується площею понад 14 тисяч гектарів, з них 9400 гектарів – це рукотворні ліси. До його складу входять Хмельницьке, Чорноострівське, Пархомівське, Прибузьке, Михайлівське лісництва. 
Лісова рослинність підприємства сформована грабово-ясенево-дубовими, ялиново-сосновими, березово-осиковими лісами, де основними лісотвірними поро­дами є дуб, ясен, граб, ялина, береза.
В лісовому фонді переважають твердолистяні породи 91%. Вони утворені переважно дубом звичайним (80%) та ясеном звичайним (7%). Хвойні по­роди складають 4,5 %, серед яких переважає сосна звичайна (2,3%). Загальний за­пас деревини становить 2,5 млн. м3, середній запас покритої лісом площі становить 212 м3/га, середній вік насаджень – 58 років. За віковою структурою молодняки складають 3,15 тис. га або 26%. Частка стиглих і перестійних лісів становить 1,59 тис. га або 13,4 % вкритої лісом площі з середнім запасом 316 м3/га.
Ліси підприємства дуже часто носять не тільки господарську цінність, а й ви­конують рекреаційно-оздоровчі функції, адже біля 4000 га лісу із загальної площі лісового фонду знаходиться в межах 20 кілометрової зони від м. Хмельницький. Це зумовлює значне антропогенне навантаження на ліс. З метою недопущення виник­нення лісових пожеж і засмічення лісу, працівниками державної лісової охорони підприємства регулярно, а особливо у період весняних свят, проводиться патрулю­вання лісових масивів.
 
Основною метою діяльності підприємства є вирощування високопродуктивних, біологічностійких корінних насаджень дуба, ясена та інших господарськоцінних деревних порід, відтворення та збереження мисливської фауни. Щорічно тут садиться майже 50 гектарів лісових культур на землях, непридатних для сільськогосподарського виробництва. Проведено роботу щодо приймання земель під заліснення на площі 1273 гектари. На розсадниках вирощується близько одного мільйона сіянців, у тому числі в теплицях створюється майже 50 тисяч посадкового матеріалу, зокрема, 30 тисяч сіянців ялини та модрини. Рубки головного користування проводяться в обсязі 21 тисяча кубометрів, а рубки догляду за лісом – понад три десятки тисяч кубометрів. Кошти спрямовуються на ефективне ведення лісового господарства.
З метою забезпечення заходів, спрямованих на відтворення мисливських тварин, у тому числі штучне, а також належної охорони вкладаються належні кошти. Чисельність основних видів дичини поступово збільшується.
У мисливських угіддях бігає кілька сотень оленів, диких кабанів, косуль. Працівники лісового господарства та єгерська служба повсякденно піклуються над збереженням, відтворенням та охороною мисливської фауни.
Із загальної площі державного лісового фонду підприємства 979,3 га займає територія природно-заповідного фонду. Це становить 7,6% від загальної площі лі­сів ДП «Хмельницьке ЛМГ». В цю категорію входять:
  • лісовий заказник місцевого значення «Осташки» площею 222,0 га. Ство­рений рішенням 2 сесії обласної ради народних депутатів від 28.10.1994р. №7 з метою збереження типової подільської діброви з високопродуктивним насаджен­ням дуба черешчатого, липи дрібнолистої, сосни звичайної, ялини європейської.
  • заповідне урочище «Лезнівський ліс» площею 114,0 га. Створений рішенням сесії виконкому обласної ради депутатів трудящих від 14.07.1977р. №213, як «Парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення» з метою збере­ження лісу природного походження з великою різновидністю порід. Рішенням 11 сесії обласної ради від 30.03.2004р. №22-11/2004 змінено категорію – «Парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва» на «Заповідне урочище», з метою збере­ження лісу природного походження з великою різновидністю місцевих порід.
  • лісовий заказник місцевого значення «Лісогринівецький» площею 109,4 га. Створений рішенням сесії виконкому обласної ради депутатів трудящих від 14.07.1977р. №213, як «Парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва місцевого зна­чення» з метою збереження грабово-дубового насадження природного походження. Рішенням сесії обласної ради від 26.05.2010р. №18-28/2010 змінено категорію – «Парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва» на «Лісовий заказник» з метою збе­реження грабово-дубового насадження природного походження з домішками клена, берези та черешні.
  • лісовий заказник місцевого значення «Давидковецький» площею 506,0 га. Створений рішенням 2 сесії обласної ради народних депутатів від 28.10.1994р. №7 з метою збереження лісового масиву, в якому переважають високопродуктивні насадження дуба черешчатого.
  • ботанічна пам’ятка природи місцевого значення «Волосовецька дача» площею 23,2 га. Створена розпорядженням Хмельницького облвиконкому від 11.06.1970 року №156-р «б» з метою збереження високопродуктивного насадження дуба черешчатого віком понад 100 років.
  • зоологічна пам’ятка природи місцевого значення «Бахматовецька колонія сірої чаплі» площею 4,7 га, оголошена рішенням Хмельницького облвиконкому від 15.10.1986 року №225 з метою збереження поселення колонії сірої чаплі, що становить наукову, рекреаційну, еколого-виховну та пізнавальну цінність.